Klaus Iohannis îi cheamă pe români la vot. “PSD a schimbat de multe ori fețele, dar niciodată nu și-a schimbat năravul” Deputatul Sefer : ,, Avem o problemă la Crivăţ cu podul care nu există…” A fost lansat Registrul electronic de evidență a contractelor de internship Dunarea pregateste bomba pe piata transferurilor. Aduce un fost capitan al Stelei Au aparut deja cotele la pariuri pentru meciul Dunarii cu Politehnica Iasi Platit cu 50.000€, un jucator al Dunarii a adormit in cada. Probabil, de la efort Miza meciului cu Iaşi? 1.500 euro! Dunărea Călăraşi a anunţat transferul unui jucator care a trecut pe la academia lui Hagi Alexa şi-a turnat cenuşă în cap după şemieşecul cu Astra Prea fricoşi… Prea de la ţară Cum sa te imbogatesti de pe urma meciului Astra – Dunarea Astra l-a achiziţionat pe portarul portughez Miguel Santos

Archive for august, 2013

Curat ghinion murdar

Pe final de august si de vara – nu a fost ultima vara, ca in romanul lui H. Hesse „Ultima vara a lui Klingsor – am reinceput plimbarile prin Liga Adancurilor. Deplasarea a fost in orasul Fundulea, unde Progresul din localitate a jucat cu Victoria Chirnogi, intr-un meci contand pentru erapa a doua.
Calatoria in sine pana la Fundulea a fost una initiatica, folosind o cursa de microbuz sub licenta Amic Trans. Soferul nici macar nu s-a obosit sa elibereze bilete de calatorie. Am facut un popas strategic la Branesti, unde s-au consumat cei mai buni mici din Romania, alaturi de cartofi prajiti reincalziti si suficienta bere. Calatoria a continuat cu trenul pe linia recent modernizata cu 100 milioane euro pentru 20 de kilometri de traseu.
Meciul a avut loc pe terenul din localitate, in asfintit de soare rosu. Organizarea a fost defectoasa, fara ambulanta si fara tabela de marcaj. Meciul a fost extrem de slab din punct de vedere tehnic, fara faze de poarta si anost. Din prima repriza am retinut doar faptul ca Progresul a fost mai proaspata, dominand totusi steril, cu mingi aruncate la intamplare in careul chirnogenilor.  Cam atat.
Al doilea mitan a fost mai animat, cu Progresul deschinzand scorul la o agloremrare in careul chirnogenilor, portarul avand si el partea lui de vina. 1-0. Chirnogii isi revin si ataca in valuri, dar steril.  Au si doua lovituri de la marginea careului advers, dar sunt executate slab. La o alta faza, portarul din Fundulea gafeaza incredibil, respingand mingea in fata, insa atacantul chirnogean a trimis slab, pe langa poarta goala si cu portarul batut.
Meciul continua si la un atac rapid al chirnogenilor, fundasul gazdelor comite un fault pe care eu l-am vazut in careu, in schimb centralul acorda lovitura de la 16 metri si cartonas galben. Executia din nou modesta. In continuare, Chirnogiul nu renunta si reuseste egalarea la un atac periculos. 1-1. Oaspetii nu se lasa si continua sa atace. La o noua faza de poarta, portarul din Fundulea respinge aiurea si atacantul chirnogean suteaza in transversala. Meciul se incheie in nota de dominare a chirnogenilor, cu scorul de 1-1. Toti cei de la fata locului au concluzionat ca echipa din Chirnogi a avut ghinion, iar gazdele sansa. Un scor echitabil ar fi fost 1-2.
august 31, 2013 | 0 Comments

Lehliu-Gara, lider dupa doua etape

Vreme minunata de fotbal, spectacol cu multe goluri, cu scoruri „de maidan”, asa cum ii sta bine Ligii Tractoristilor. Acestea au fost ingredientele unei zile de sambata, cu aproximativ 250 de spectatori in tribune la meciul disputat de Victoria Lehliu in „deplasarea” de pe teren propriu, contra „dulailor” din Sarulesti.

Meci frumos, multe goluri, arbitraj foarte bun si jucatori dornici sa faca spectacol. Victoria Lehliu a inceput meciul in atac, ratand doua ocazii in primele 8 minute, insa in minutul 10 Sarulestiul da lovitura de gratie si deschide scorul printr-un sut la coltul lung. Surpriza sau nu, lehlienii s-au trezit si dupa transversala din minutul 17, astfel ca 5 minute mai tarziu Emil Stoica reuseste sa restabileasca egalitatea dupa un corner batut excelent de pe partea stanga. Atunci, Victoria s-a trezit si si-a dat seama ca meciul din deplasare se joaca de fapt pe teren propriu. Asadar, 3 minute mai tarziu inca un corner de pe stanga si portarul advers sare pe sub minge, aceasta nevrand sa intre in poarta. In minutul 29, fundasul central al Lehliului executa o lovitura libera de la 35 de metri si mingea zguduie transverala. Golul plutea in aer. Doua minute mai tarziu, „oaspetii” reusesc sa faca 2-1 prin Felix Vernescu, dupa ce fundasul central al gazdelor si portarul s-au incurcat. In minutul 35 , Emil Stoica reuseste dubla, in urma unei lovituri libere executate de pe dreapta, acesta marcand exact ca la primul gol, cu capul. Pana la pauza nu au mai fost faze notabile, rezultatul primelor 45 de minute fiind de 3-1.

A doua repriza incepe in forta, Victoria Lehliu reusind sa mareasca avantajul prin dubla lui Vernescu Felix, din minutul 48. In minutul 60, oaspetii raman in 10 oameni, un jucator lehlian fiind eliminat pentru cumul de cartonase. Acest lucru nu a reprezentat o trecere masiva in defensiva a echipei, ba din contra aceasta a atacat mai mult. Rezultatul a venit in minutul 65, cand Ionut Calin a marit diferenta la 5-1. Cei din Sarulesti au avut imediat dupa aceasta reusita, doua-trei suturi la poarta lehlienilor, dar care nu au pus probleme. In minutul 90, marcheaza pentru Lehliu si Vlad un jucator care s-a aflat la debut. Scor final, 1-6 pentru Lehliu-Gara, care a trecut cu brio peste aceasta „deplasare”.

Sa mentionam ca si echipa de juniori a inceput foarte bine campionatul. Dupa victoria de pe teren propriu cu Dragos-Voda, scor 2-0, astazi au trecut cu un sec 4-0 de echipa similara din Sarulesti. Victoria Lehliu s-a instalat confortabil in pozitia de lider la seniori, datorita golaverajului superior, 7-1, si asteapta derby-ul de saptamana viitoare cu Progresul Fundulea, derby-ul orgoliilor. Pana saptamana viitoare, vom trai si vom vedea.

Joc slab, arbitraj pe masura

Progresul Fundulea si Victoria Chirnogi au oferit unul dintre cele mai urate meciuri din istoria fotbalului calarasean. Cele doua formatii s-au prezentat la meci ca la o nunta, mai mult din obligatie decat din placere. In mod absolut firesc, a rezultat un joc urat, in care fotbalul le-a fost servit spectatorilor cu pipeta.

In prima repriza, ambele formatii au jucat anost, fara vana, ocaziile la cele doua porti lipsind cu desavarsire. Chirnogiul duce lipsa unui coordonator de joc si a unui atacant veritabil. In plus, fundasului stanga, Coman, i s-ar face un bine daca in perioada imediat urmatoare ar fi trimis la recoltat de porumb. Fotbalul este un sport extrem pentru el. Cand ti-e frica de minge si de adversar, nu mai joci. Tene, mijlocasul stanga al Chirnogenilor, este in acest moment cel mai valoros jucator din Liga Tractoristilor. Fotbalul este joc de echipa, iar decarul chirnogenilor are nevoie de sprijin pentru a evolua la capacitate maxima. Crescut la juniorii Rapidului si trecandu-si in CV cateva meciuri in Liga I, Tene este zero barat daca coechipierul sau din banda stanga nu ii sta aproape. Coman s-a apropiat o singura data la mai putin de 40 de metri de Tene de coechipierul sau si a rezultat faza din care Chirnogiul a marcat. In rest, cei doi oameni din banda stanga nu prea s-au privit fata in fata.

Fundulea nu a profitat deloc de faptul ca Victoria are in poarta pe Sorin Budeanu, un goal-keeper ezitant, dar care la Fundulea nu a fost deranjat decat cu centrari, pe care le-a rezolvat mai bine ca Prunea. A primit gol nu din cauza sa. Vinovati se fac cei mai experimentati oameni ai Chirnogiului. Autorul golului a plecat de langa „capitanul” Ionita, a traversat suprafata de pedeapsa si a inscris de langa visatorul Bidireanu. Abia de la 1-0 au inceput si chirnogenii sa joace, profitand de caderea fizica a gazdelor. Tene a fost faultat in suprafata de pedeapsa a gazdelor, dar tematorul arbitru Cristian Andrei, aflat tocmai la 40 de metri de faza, a acordat, in loc de penalty si eliminare, lovitura libera si cartonas galben. Nu a fost singura greseala a „centralului” calarasean. In prima repriza l-a iertat de cartonas galben pe un aparator al celor din Fundulea la o intrare atat de dura asupra lui Marian Baicu incat chirnogeanul nu a mai putut continua jocul. O greseala identica a comis si spre finalul jocului, atunci cand omniprezentul Tene a fost luat cu fulgi cu tot de catre un aparator advers, fara ca Andrei sa acorde cartonasul galben ce se cuvenea. Una peste alta, arbitrului nu se i poate imputa ca a influentat rezultatul de pe tabela de marcaj, ci ca a aratat, ca de obicei, lipsa de curaj. Ramane in continuare un gazdar. Chiirnogenii nu au nici un motiv sa puna remiza de la Fundulea pe seama „fluiericiului” atata timp cat in ultimul minut de joc Tene a lovit bara transversala in timp ce poarta era goala.

S-a incheiat 1-1, scor care le-a multumit pe gazda, dar care ar trebui sa ii multumeasca si pe oaspeti. Chirnogenii sunt obisnuiti ca in Liga a 3-a, unde fotbalul se practica cu mai multa eleganta decat pe coclaurile din Liga Tractoristilor. Echipa Victoriei este mai buna decat cea a Progresului, insa fotbalul este pe goluri. Oaspetii ar fi trebuit sa castige, insa au comis mai multe greseli decat arbitrul Cristian Andrei si au plecat acasa doar cu un punct. Fundulea ramane o echipe eleganta, care a avut parte de un arbitru cuminte si de un adversar timid.

Condei – „secund”, Onofrei – maseur

Mirel Condei detine Licenta B de antrenor, motiv pentru care nu poate ocupa postul de antrenor la o echipa de Liga a 3-a. Pentru a dribla regulamentul, la meciul de la Stefanesti, oficialii Dunarii l-au trecut pe foaia de joc, ca antrenor principal, pe Marius Parciu, cel care se ocupa de pregatirea echipei de futsal. Acesta detine Licenta A, pe care, in acest moment, o mai detin doar patru antrenori: Valeriu Petrescu (liber de contract), Virgil Bogatu (Inainte Modelu), Adrian Cristea (Victoria Chirnogi) si Nicolae Eftene (liber de contract).

Mirel Condei a figurat in raportul de arbitraj ca antrenor secund, in vreme ce „secundul” sau, Cosmin Onofrei, a fost trecut ca maseur. Acesta din urma, din pacate, nu poate obtine nici macar Licenta C de antrenor, pe care Mircea Stefan o are deja, din cauza faptului ca nu detine diploma de bacalaureat. In adolescenta, Onofrei s-a dedicat foarte mult fotbalului, astfel ca a neglijat invatatura, dar a reusit sa termine cursurile unei scoli profesionale.

Fotografie0840Marius Parciu a fost prezent la meciul de la Stefanesti, insa nu a luat loc pe banca de rezerve. Tehnicianul echipei de futsal a urmarit jocul din tribuna, acolo unde s-au mai aflat Viorel Ivanciu, presedintele Consiliului de Administratie al Dunarii, si fiul acestuia, Cristi Ivanciu, care ocupa functia de director sportiv.

Costica Stefan: „Meritam victoria”

Ciudat comportament din partea celor de la CS Stefanesti in meciul cu Dunarea Eleven. Oficialii formatiei calarasene au fost indrumati sa ia loc intr-un colt al tribunei, nu in zona centrala, acolo unde se aflau cele cateva personalitati prezente la meci. Presedintele oaspetilor, Costica Stefan, a vociferat la adresa arbitrului Adrian Comanescu in partea a doua a jocului, reprosandu-i acestuia, la fel cum a facut si staff-ul tehnic, ca i-a adus pe ilfoveni spre poarta aparata de catre Gabriel Popa.

Dupa meci, antrenorul Mirel Condei a facut o remarca foarte buna: „N-are rost sa ne legam de arbitru intr-un meci in care am primit goluri doar pe greseli personale”. Si discursul lui Costica Stefan a fost ceva mai temperat, semn ca in timpul jocului nu a cautat sa faca altceva decat sa puna presiune pe arbitru, avand grija sa-i spuna ca meciul este filmat. Comanescu este insa component al lotului de arbitri care oficiaza la meciurile din Liga I, este uns cu toate alifiile, nu se sperie cand ii striga cineva din tribuna. In plus, observator pentru arbitri a fost Florin Chivulete. Practic, CCA a pus lupul paznic la oi. Dar Chivulete nu e singurul lup pus paznic la oi. Luni, la Calarasi, la meciul de futsal pe care Dunarea il va disputa impotriva celor de la Progresul Focsani, observator a fost delegat Valentin Ionita.

„Am jucat mai bine ca cei de la Stefanesti și meritam victoria. Am avut o prima repriza buna, dar nu am reusit mai mult in partea secunda. Am văzut determinare si ambitie, dar nu am avut nici sansa. Am sperat la mai mult. Avem acum doua meciuri acasa pe care trebuie sa le caștigam”, a spus presedintele Dunarii, Costica Stefan, pentru Ziarul Editia.

Gladiatori doar 45 de minute!

Dunarea Eleven a debutat cu stangul in sezonul 2013-2014. Elevii lui Mirel Condei au pierdut meciul disputat in deplasare, cu CS Stefanesti, scor 3-2. Frustrarea este mare in randul calarasenilor dupa aceasta partida. Adversarul s-a prezentat modest, dar a stiut sa profite de fiecare greseala comisa de aparatorii Dunarii si a castigat trei puncte care vor cantari enorm in lupta pentru accederea in play-off.

Jocul a inceput cu stangul pentru calaraseni. Blestemul accidentarilor a lovit din nou. Bodo Kanda s-a izbit de gardul care imprejmuieste suprafata de joc de la Stefanesti si nu a mai putut continua. A fost transportat la Spitalul de Urgenta Floreasca, unde a ramas internat. Mirel Condei a trebuit sa-l introduca pe Lupascu, un jucator temator, care a evoluat sters. Dunarea nu a aratat rau in prima repriza. Jucatorii au aratat spirit de sacrificiu, au avut multe intrari prin alunecare, au pus osul in adevaratul sens al cuvantului. Popa a dat siguranta cu fiecare interventie, Nicodim a evoluat imperial in defensiva, iar Cainaru si Olteanu si-au dominat adversarii de pe benzile laterale. La mijloc, Bertea a muncit si pentru Victor Petre, jucator care nu a inteles ca la fotbal esti util atunci cand iti folosesti calitatile pe care le ai. Mijlocasul Dunarii si-a exasperat coechipierii din atac cu mingi inalte, la bataie, pentru Serban, care nu a avut nici o sansa in lupta cu fundasii adversi. S-a vazut clar ca Dunarea are nevoie de un varf autentic, de careu, cu gabarit, care se protejeze mingea pentru Mircea Stefan. Fara un astfel de varf, „capitanul” Calarasiului este un ilustru anonim. Un plus si pentru Marin Tudor, care si-a creat singur o ocazie importanta de a marca. Din pacate, Razan Huzuneanu a fost ezitant, poate printre cei mai slabi de pe teren, dar Dunarea a reusit sa intre la cabine cu un excelent 0-0 daca tinem cont de aspectul jocului. Gazdele au avut trei ocazii uriase, au avut posesie, in vreme ce elevii lui Mirel Condei nu au expediat nici un sut pe spatiul portii adverse. Chiar daca nu a avut nici o idee de joc, Calarasiul a impresionat prin daruire, ceea ce nu prea s-a intalnit de multa vreme la aceasta echipa.

Partea a doua a jocului a inceput excelent pentru Dunarea, care a reusit sa deschida scorul in urma unei faze fixe. Olteanu a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, mingea a trecut prin fata portii adverse si s-a oprit in plasa. Era minutul 49 si calarasenii simteau ca se poate. Visele au durat doar cinci minute, pana cand defensiva calaraseana s-a precipitat, Popa a fost nevoit sa iasa din suprafata de pedeapsa pentru a respinge o minge, care a ajuns la Marinas. Acesta a sutat din prima, spre poarta goala, balonul a lovit bara, Nicodim – fenomenal pana atunci – a alunecat si nu a mai reusit sa degajeze, mingea a cazut in pamant si a sarit in poarta. 1-1. A fost singura greseala a lui Nicodim de pe toata durata celor 90 de minute. Daca va continua in aceeasi maniera, aratand ca un adevarat fotbalist, Dunarea va fi o echipa greu de invins.

Echipa gazda a avut atat de mult noroc in jocul de astazi incat ar fi putut chiar sa castige la loto. Dunarea nu s-a predat si a incercat sa preia din nou conducerea pe tabela de marcaj. Numai ca Victor Petre, care se crede Hagi dupa ce a facut doua dusuri la Afumati, nu a fost in stare sa inscrie dintr-o situatie clara de a marca. In locul unui sut sanatos, i-a pasat portarului advers, a urmat un contraatac al gazdelor, la care marele Victoras, ca de obicei, nu s-a mai repliat. Bertea a fost scos usor din joc, obosit fiind dupa ce pana atunci a alergat si pentru colegul sau care nu pricepe ca el nu e nici macar fotbalist, nu fotbalist mare, si ca trebuie sa faca si faza defensiva, astfel ca Stefanestiul a dus rapid mingea in fata portii lui Popa, care a scos in prima faza mingea reluata cu capul de catre Balan. Fostul atacant al Dunarii din perioada in care echipa era antrenata de Valeriu Petrescu a demonstrat ca este un varf autentic, ca are acel noroc pe care il vezi doar la atacanti, si a trimis in plasa mingea respinsa miraculos de Popa. 2-1 si totul s-a ruinat pentru Dunarea, care a mai incasat inca un gol in urma unui penalty acordat dupa un fault comis de catre Huzuneanu. S-a terminat, in cele din urma, 3-2. Mircea Stefan a inscris din penalty in ultimul minut de joc dupa ce tot el a fost cel faultat.

Elevii lui Mirel Condei au fost ca niste gladiatori in prima repriza, insa au pierdut ocazia de a profita de forma slaba a adversarului din cauza unor greseli impardonabile. Mirel Condei trebuie sa ia ce e mai bun din meciul de la Stefanesti. Frustrarea este mare cand pierzi in fata unui adversar care nu a stralucit, mai ales ca jocul tau defensiv a fost perfect pana la un punct. Din pacate, lotul calarasenilor nu este complet. Lipseste un atacant de gura portii. Cu spatele la poarta, Serban nu face doua parale. El este jucator de viteza, care da randament doar cand este cu fata la poarta adversa. Stefanestiul a castigat meciul tocmai pentru ca a avut un atacant masiv, pe fostul calarasean Balan, care i-a hartuit permanent pe bravul Nicodim si pe confuzul Huzuneanu. Victor Petre trebuie batut, altfel nu o sa priceapa ca el nu ar fi ajuns la Afumati daca nu exista Dunarea, el nu ar fi ajuns sa mearga cracanat pe strada daca nu era Dunarea. Daca are bun simt, acest jucator trebuie sa se sacrifice pentru echipa, nu sa trimita baloane fara adresa, ori diagonale catre jucatori fara aptitudini in jocul aerian. Este clar ca el nu pricepe faptul ca fotbalul trebuie jucat pe calitatile jucatorilor, nu pe dorintele acestora. Toti vor sa dea gol cum dadea Van Basten, sa dribleze ca Robben ori Messi sau sa paseze ca Maradona. Nu toti au aceste calitati. Victor Petre nu le are. Daca le avea nu se intorcea la Calarasi. Nu trebuie sa-i facem un proces de constiinta acestui jucator, infrangerea nu este a lui, ci a intregii echipe si a antrenorilor, dar el a fost mai slab decat in meciul cu Voluntari.

Dunarea: Popa – Cainaru, Nicodim, Huzuneanu, Olteanu (Andrei) – Kanda (Lupascu, Gheorghe), Bertea, Petre, Tudor – Stefan, Serban. Antrenor: Mirel Condei.

Oţelul II Galaţi – Viitorul Axintele 2-1
C. Stoian (5, 27) / Gheorghiu (8)
CS Ştefăneşti – Dunărea Călăraşi 3-2
V. Marinaş (54), Ad. Bălan (62, 75 – pen.) / I. Olteanu (49), M. Ştefan (90 – pen.)
Conpet Cireşu – Rapid Feteşti 0-1
Pena (20)
Callatis Mangalia – CS Afumaţi 0-0
Gloria Popeşti Leordeni – CS Voluntari 1-1

Fl. Petcu (70) / Muscă (20 – pen.)
Sporting Lieşti – Progresul Cernica se dispută mâine, de la ora 18:00.

august 30, 2013 | 0 Comments

CSM Calarasi, egal cu Dinamo

Sansele ca CSM Calarasi sa joace in Liga Nationala in sezonul 2013-2014 sunt nule. Bucovina Suceava, in ciuda problemelor financiare, nu va renunta la participarea in campionat. In aceste conditii, calarasenii vor trebui sa se multumeasca cu prezenta in Divizia A, obiectivul declarat al formatiei antrenate de catre Sabin Dacau fiind promovarea.

Astazi, CSM Calarasi a disputat un meci amical in compania celor de la Dinamo Bucuresti. Partida s-a disputat in Capitala si s-a incheiat la egalitate, scor 27-27. Antrenorul Sabin Dacau nu a putut conta pe serviciile lui Mitrea, accidentat, si nici pe Alin Sania, care a preferat sa stea in tribuna. Fata de meciul cu Universitatea Cluj-Napoca, tehnicianul calarasenilor a schimbat un pic echipa de baza. Astfel, Savlovschi a ramas pe banca, iar in locul sau, ca inter stanga, a fost folosit Popovici, care a jucat pana acum in centru. In aceste conditii, puternicul Roman si-a gasit si el loc printre jucatorii de baza.

Chirnogi, eliminata din Cupa Romaniei

Ieri s-a disputat ultimul meci din cadrul turului I al Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu. Viitorul Curcani a trecut de Victoria Chirnogi cu scorul de 3-2 si a demonstrat ca formatia antrenata de catre Gigel Zamfir – Zamba va avea un cuvant greu de spus in Liga Tractoristilor.

In prima etapa, formatia din Curcani a terminat la egalitate meciul de pe teren propriu, cu Fundulea, scor 1-1, dar a pierdut jocul la „masa verde”. Maine, Viitorul Curcani va juca in deplasare, cu Dunarea Gradistea. In deplasare va juca si Victoria Chirnogi, care se va deplasa la Fundulea.

Mai lipseste doar Karabatic

După o campanie de transferuri fără precedent în istoria sportului călărăşean, CSM Călăraşi este gata pentru performanţă. Lotul lui Sabin Dacău este complet remaniat şi există “pericolul” ca în primul joc al sezonului formaţia călărăşeană să nu mai înceapă cu nici un jucător care a evoluat anul trecut pe Borcea. La meciul cu Universitatea Cluj-Napoca, CSM a început cu Pralea în poartă, iar pe semicerc au evoluat Gavriloaia, Roşca, Pârâianu, Popovici, Şavlovschi şi Mitrea.

Click aici pentru continuarea articolului!

Ne pasa. E mult?

Dunărea începe astăzi campionatul. Spre deosebire de alte veri, anul acesta n-am mai auzit pe nimeni vorbind prin Călăraşi despre promovare. E un semn de maximă decenţă, însă asta nu obliga să uităm a critica. Despre Dunărea se vorbeşte mai mult decât trebuie. Rezultatele din ultimii 15 ani au făcut ca lumea să se uite strâmb când vine vorba despre Călăraşi.