Klaus Iohannis îi cheamă pe români la vot. “PSD a schimbat de multe ori fețele, dar niciodată nu și-a schimbat năravul” Deputatul Sefer : ,, Avem o problemă la Crivăţ cu podul care nu există…” A fost lansat Registrul electronic de evidență a contractelor de internship Dunarea pregateste bomba pe piata transferurilor. Aduce un fost capitan al Stelei Au aparut deja cotele la pariuri pentru meciul Dunarii cu Politehnica Iasi Platit cu 50.000€, un jucator al Dunarii a adormit in cada. Probabil, de la efort Miza meciului cu Iaşi? 1.500 euro! Dunărea Călăraşi a anunţat transferul unui jucator care a trecut pe la academia lui Hagi Alexa şi-a turnat cenuşă în cap după şemieşecul cu Astra Prea fricoşi… Prea de la ţară Cum sa te imbogatesti de pe urma meciului Astra – Dunarea Astra l-a achiziţionat pe portarul portughez Miguel Santos

Archive for februarie, 2015

HCM Constanta, o noua infrangere in Cupa EHF

Echipa masculină de handbal HCM Constanța a fost învinsă în deplasare de formația spaniolă Fraikin BM Granollers, cu scorul de 23-21 (12-10), sâmbătă, într-un meci din cadrul Grupei B a Cupei EHF. După un început echilibrat, gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj, la 5-2 (min. 11). HCM a reușit să restabilească egalitatea, 7-7 (20), după care Fraikin a punctat de trei ori (10-7, min. 23), intrând la pauză cu un avans de două goluri, 12-10.

Campioana României s-a menținut la un gol — două în spatele ibericilor, dar pe finalul jocului au pierdut contactul cu adversarul, cea mai mare diferență înregistrându-se în minutul 53, 22-18. HCM a încercat o revenire de ultim moment, dar nu a reușit-o în condițiile în care a avut doi oameni eliminați în ultimele trei minute, iar Fraikin BM Granollers s-a impus cu 23-21.

Pentru Fraikin BM Granollers au marcat Moises Blanxart Moreno — 1 gol, Guilherme Valadao Gama — 1 gol, Nicklas Grundsten — 3, Jose Guilherme de Toledo — 4, Ferran Sole Sala — 4, Juan Del Arco Perez — 5 goluri, David Resina Forns — 5.

Golurile echipei antrenate de Zvonko Sundovski au fost înscrise de Răzvan Enescu — 1 gol, Albert Cristescu — 2, Mladen Rakcevic — 2, Dalibor Cutura — 2, Laurențiu Toma — 3, Javier Humet Gaminde — 5, George Buricea — 6.

Arbitri au fost sârbii Nenad Nikolic și Dusan Stojkovic, iar norvegianul Jan Thore Lauritzen a fost delegat EHF.

HCM ocupă ultimul loc în grupă, cu un singur punct, devansată de Fraikin BM Granollers, 5 puncte, Team Tvis Holstebro, 3 puncte (un joc mai puțin), și St. Petersburg HC, 1 p (un joc mai puțin). Sâmbătă seara are loc și partida Team Tvis Holstebro — St. Petersburg HC. Formația constănțeană va disputa următorul meci pe 8 martie, acasă, cu 08.03.2015Fraikin BM Granollers.

februarie 28, 2015 | 0 Comments

Dunarea s-a chinuit cu echipa a doua a lui Hagi

In ultimul joc de verificare din aceasta iarna, Dunarea Calarasi a invins in deplasare pe Viitorul II Constanta cu scorul de 4-3. Dobrogenii au condus cu 2-0, insa elevii lui Ion Rauta au reusit pana la pauza sa intoarca rezultatul gretie unei „duble” reusite de catre Costica Bumbac si unui gol semnat de catre Valentin Alexandru.

In repriza a doua, constantenii au restabilit egalitatea, dar victoria a revenit Dunarii, dupa ce un jucator de la Viitorul II a inscris in propria poarta. „A fost un joc foarte util. Baietii au fost foarte concentrati. Adversarul este unul puternic. Au avut si cativa jucatori de la prima echipa”, a declarat Costica Stefan, presedintele Dunarii.

Chirnogiul a trait periculos meciul de la Spantov

Nici o surpriza in sferturile de finala ale Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu. Favoritele s-au impus in toate cele patru intalniri. Mai mult decat atat, diferentele de scor au fost peste tot destul de mari. Singurii care au avut ceva emotii au fost cei de la Victoria Chirnogi. La pauza, scorul in partida de la Spantov a fost egal, 0-0, iar gazdele au inceput mitanul secund in forta, reusind deschiderea scorului. Chirnogenii au reusit sa egaleze situatia pe tabela de marcaj cu largul concurs al spantovenilor, care si-au inscris o bijuterie de autogol.

Mai departe, portarul Unirii a gresit de doua ori si scorul a urcat la 1-3, pentru ca in finalul jocului sa se marcheze si golul de 1-4. Acesta avea sa fie rezultatul final. Nici Venus Independenta nu a avut viata usoara la Dragos Voda. Barcelona de Calarasi s-a plans din cauza terenului foarte prost, dar a reusit sa castige cu 4-0, dupa ce la pauza tabela era imaculata.

Cupa Romaniei – Memorialul Tache Ionescu, sferturile de finala, rezultate: Avantul Pietroiu – Spicul Roseti 0-6, Victoria Dragos Voda – Venus Independenta 0-4, Progresul Fundulea – CSM Oltenita 1-11, Unirea Spantov – Victoria Chirnogi 1-4.

februarie 28, 2015 | 3 Comments

Nicolae Ionel va juca la Victoria Chirnogi

Cupa Romaniei – Memorialul Tache Ionescu este singura competitie in care Victoria Chirnogi mai poate emite pretentii in acest sezon. Pauza de iarna a fost una nu tocmai bogata in transferuri la formatia antrenata de catre Adrian Cristea. Tehnicianul a cautat in zadar un inlocuitor pentru Alin Tene.

In cele din urma, chirnogenii au reusit sa aduca doi jucatori care au fost refuzati de catre CSM Oltenita, liderul Ligii Tractoristilor. Pe langa Mihai Fratescu, de care oltenitenii s-au debarasat la finalul turului, Victoria Chirnogi l-a transferat si pe Nicolae Ionel. Acesta a fost in tur la Inainte Modelu, unde a evoluat doar in primele etape, dupa care s-a accidentat foarte grav si s-a recuperat abia inainte de Sarbatori. Modelenii i-au reziliat contractul, jucatorul s-a inteles cu Oltenita, dar nu a mai apucat sa semneze cu echipa lui Virgil Bogatu pentru ca a fost considerat prea batran.

Astazi, Nicolae Ionel va juca din nou in tricoul Victoriei Chirnogi astazi, in meciul cu Unirea Spantov, contand pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu. El a mai fost la clubul condus de catre Mircea Dan in urma cu cativa ani, pe vremea cand echipa era antrenata de catre Ionel Augustin.

Orezaria de la Pietroiu a fost omologata

Comitetul Executiv al Asociatiei Judetene de Fotbal Calarasi a aprobat, in sedinta de ieri, omologarea terenului de la Pietroiu. Acesta este o adevarata catastrofa, dar cei care conduc destinele fotbalului calarasean au considerat ca formatia antrenata de catre Lilica Voicu poate disputa acolo meciurile de pe teren propriu.

Astazi, cu incepere de la ora 13:00, orezaria lui Costel Ghita va fi gazda meciului dintre Avantul Pietroiu si Spicul Roseti, contand pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu. Distractia e doar la inceput. Terenul de la Pietroiu este lux in comparatie cu cel de la Tatina, acolo unde evolueaza Unirea Spantov. Sa vezi atunci fericire, cand vor promova Braica & Co.

Patru echipe sunt in moarte clinica

Ieri a avut loc sedinta Comitetului Executiv al AJF Calarasi, ocazie cu care s-au pus la punct ultimele detalii inainte de reluarea meciurilor oficiale. In Liga Tractoristilor nu exista nici un fel de probleme, insa in Categoria Remorca – Seria B situatia este catastrofala.

Nelu Tatu, reprezentantul echipelor din ultimul esalon al fotbalului calarasean, descrie situatia. „E catastrofa. Asta este adevarul. Ileana, Lehliu Sat , Dalga si Unirea nu au venit ca sa-si puna vizele pe carnetele de joc. Nu au dat nici un semn de viata. Sper sa se intample ceva saptamana viitoare, altfel se strica tot campionatul”, a declarat presedintele Spicului Valcelele.

Acesta vine si cu solutii pentru rezolvarea situatiei. „Acum, daca au jucat, trebuie sa plateasca. Trebuie sa evitam astfel de situatii. Cred ca cel mai bine ar fi ca de la vara sa facem trei serii. Vor fi meciuri mai putine, deplasari mai scurte si costuri mai mici”, sustine Tatu.

Modelu, remiza alba in ultimul meci amical

Dupa infrangerea cu 8-2 in fata celor de la Dinamo Bucuresti, Jose Valeriu Petrescu a luat masuri in functie de evolutia elevilor sai. Astfel, la jocul de astazi, cu CS Afumati, disputat pe stadionul Aversa si incheiat la egalitate, scor 0-0, formula de start a modelenilor a aratat cu totul altfel.

Mourinho de Calarasi i-a lasat pe banca de rezerve pe portarul Leonida Dobre si pe fundasul Marius Nicodim, cei care au avut o evolutie sub asteptari contra „cainilor”. Masura tehnicianului s-a dovedit cat se poate de buna. Revenit printre titulari, George Bratu a dat siguranta colegilor sai, care nu le-au dat nicio sansa atacantilor adversi. Silviu Matei a fost imperial si pare greu de crezut ca cineva il mai poate scoate din echipa in prima etapa.

Jocul cu CS Afumati a fost unul de angajament. Ilfovenii au dominat in cea mai mare masura, Modelu preferand sa joace mai mult pe contraatac. A rezultat un meci in care jucatorii au dat dovada de spirit de sacrificiu, iar cei 30 de spectatori care au urmarit partida din tribuna au avut parte de un spectacol agreabil, chiar daca partida s-a incheiat cu scorul de 0-0.

Meciul a fost ceva mai dinamic in repriza a doua, dar numai dupa ce Huzuneanu, de la Modelu, si Robicek, de la Afumati, au fost eliminati. S-au creat spatii, s-a jucat mult pe contre, cu ocazii la ambele porti. Cele ale ilfovenilor au fost mai clare, dar Leonida Dobre a avut cateva interventii de mare portar, nu a mai sforait pe linia portii, a iesit bine pe centrari si a stat cu gura pe colegii sai pentru ca acestia sa nu greseasca.

Petrescu va avea o misiune dificila saptamana viitoare, cand va trebui sa aleaga titularul dintre buturi pentru meciul de la Axintele. Normal ar fi sa apere Bratu din moment ce evolutiile sale din repriza a doua a meciului cu Dinamo si din prima parte a jocului de astazi au fost fara greseala. Leonida Dobre are de partea sa experienta, e clar ca este portarul mai valoros, dar trebuie sa-si astepte randul dupa ce impotriva „cainilor” s-a facut responsabil de primirea a trei goluri.

Pe langa jocul bun al celor doi portari si evolutia incredibila a lui Silviu Matei, mai merita amintit spiritul de sacrificiu de care a dat dovada Levente Mitrea, chiar daca a fost eliminat spre final. De asemenea, Bogdan Patrianca si Enis Bolat si-au amentit adversarii cu driblinguri ametitoare, in vreme ce Tene a incercat sa fie cat mai eficient si a renuntat la driblingurile nesfarsite – fortat fiind si de terenul greoi – si a jucat cat mai simplu.

Petrescu stie ca sambata viitoare, cand se va deplasa la Axintele, va avea o misiune deosebit de dificila. Echipa sa are si puncte slabe, insa acestea pot fi puse si pe seama faptului ca jucatorii sai au resimtit o oarecare stare de oboseala. Stanciu pare iesit din forma la aceasta data, in aceeasi situatie aflandu-se si Marian Serban. In plus, Bogdan Topor a inceput sa joace prost spre foarte prost si sa vorbeasca mult. Toporinho se crede batranul echipei, ii cearta pe toti, dar fara sa tina cont ca a inceput sa se ingrase si in cuvant il vom striga „Cur de Vaduva”.

0-0 cu CS Afumati nu este un rezultat tocmai rau pentru Inainte Modelu in conditiile in care adversarul are un lot cu 25 de jucatori, pe care antrenorul Vasile Neagu l-a rulat in totalitate in partea a doua a jocului. Au existat si duritati, toate aparute pe fondul terenului prost si al unui arbitraj sub orice critica. La meciul de azi, Petrescu nu a putut conta pe serviciile lui Antoniev si Dumitrescu, ambii accidentati.

Inainte: Bratu (’46 Dobre) – Mitrea, Matei, Topor (’46 Nicodim), Nitescu – Tanase (’46 Tene), Bolat (’46 Stanciu), Huzuneanu, Calagi (’46 Serban) – Patrianca, Stavila (’55 Truta). Antrenor: Jose Valeriu Petrescu. Eliminati: Huzuneanu (’61), Mitrea (’84).

februarie 27, 2015 | 0 Comments

Alexandru Dedu si-a prezentat bilantul

La 12 luni de la preluarea mandatului de preşedinte al FR de Handbal, Alexandru Dedu a prezentat un sumar al principalelor reuşite ale echipei de conducere. Este una din rarele ocazii în care un şef de federaţie prezintă un bilanţ opiniei publice, cu detalii financiare.

Click aici pentru continuarea articolului!

Motanu crede ca Dunarea va promova

Presedintele AJF Calarasi, Doru Dinca – Motanu, este de parere ca Dunarea Calarasi va promova in Liga a 2-a la o diferenta de sase puncte fata de ocupanta locului secund. In acest moment, echipa antrenata de catre Ion Rauta se afla pe primul loc in Seria C2, la egalitate de puncte cu Delta Tulcea.

Peste o saptamana incep emotiile

Dunărea Călăraşi se află în această iarnă într-o poziţie care nu îi dă dreptul să se gândească la altceva decât la promovarea în Liga a 2-a. Antrenorului Ion Răuţă i-au fost aduşi opt jucători noi, iar ceea ce se întâmplă în curtea celorlalte formaţii aflate pe podium fac din echipa călărăşeană principală candidată la accederea în eşalonul superior.