Klaus Iohannis îi cheamă pe români la vot. “PSD a schimbat de multe ori fețele, dar niciodată nu și-a schimbat năravul” Deputatul Sefer : ,, Avem o problemă la Crivăţ cu podul care nu există…” A fost lansat Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Archive for iulie, 2015

România a fost invinsa de Suedia in Brazilia

Naţionala de handbal masculin tineret a României a fost învinsă, vineri, de reprezentativa Suediei, cu scorul de 36-24 (18-15), într-un meci contând pentru clasarea pe locurile 5-8 la Campionatul Mondial din Brazilia, tricolorii urmând a evolua astfel pentru clasarea finală pe locurile 7-8.

Tot vineri, în primul meci pentru locurile 5-8, Belarus a învins Spania, cu scorul de 36-34 (19-18), astfel încât Belarus va juca în compania Suediei, pentru clasarea finală pe locurile 5-6, iar România va întâlni Spania, pentru locurile 7-8. Ambele meciuri sunt programate sâmbătă, tricolorii urmând să joace de la ora 17.00 (ora României).

Anterior, în grupa B, România a remizat cu Portugalia, scor 26-26 (11-15) şi cu Serbia, scor 21-21 (13-9) şi a învins Qatar, cu 32-31 (16-16) şi Angola, cu 39-29 (20-14), în optimile de finală s-a impus în faţa Tunisiei, cu scorul de 29-27 (15-15), iar în sferturi a fost învinsă de Franţa, cu 20-30 (8-17).

Tot vineri se vor juca şi semifinalele Campionatului Mondial, între Danemarca-Germania şi Egipt-Franţa. Câştigătoarele vor juca pentru medalia de aur, iar învinsele pentru cea de bronz, ambele meciuri fiind programate sâmbătă.

Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat la CM în luna ianuarie, la 10 ani de la ultima performanţă similară. Tricolorii mici au încheiat grupa preliminară 6 pe prima poziţie, după victorii cu Bulgaria şi Slovenia, respectiv remiză cu Croaţia. La ultima participare în competiţie, în 2005, România s-a clasat pe locul 6.

iulie 31, 2015 | 0 Comments

Calarasiul a ramas din nou fara arbitri

Maine dupa-amiaza, cu incepere de la ora 17:30, se vor desfasura meciurile din turul al doilea al Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu Pe tintarul gandit de catre AJF Calarasi sunt 14 partide. Din pacate, Colegiul Judetean de Arbitri Calarasi s-a vazut depasit si a fost nevoit sa aduca de la „export” trei brigazi din Ialomita.

Click aici pentru continuarea articolului!

Hagi vine miercuri la Calarasi

In baza relatiei de prietenie dintre Gheorghe Hagi si Ionel Ganea, doi antrenori care traiesc pentru fotbal, miercuri, 5 august, va avea loc la Calarasi o intalnire amicala intre Dunarea si Viitorul Constanta, formatie care activeaza pe prima scena a fotbalului romanesc.

Partida va incepe la ora 18:30, dar conducerea clubului inca nu a luat o decizie in ceea ce priveste accesul spectatorilor. Cu ocazia meciului amical de miercuri, gruparea „galben-albastra” isi va prezenta lotul de jucatori cu care va aborda Liga a 2-a.

Portarul Iulian Raduta si-a exprimat dorinta de a pleca de la Calarasi. Presedintele Costica Stefan ofera amanunte in aceasta privinta. „A venit si a cerut sa plece. Nu stiu care sunt motivele nemultumirii sale. Probabil ca s-a consultat cu sotia si au luat aceasta decizie. A solicitat o marire de salariu, lucru cu care nu am fost de acord. Am anuntat pe toata lumea ca nu marim salariile. Avem un buget limitat. Mai avem sa dam prima de promovare, dar deocamdata nici un jucatori nu si-a luat banii aia. El a zis ca si-a gasit in alta parte o echipa care il plateste mai bine. Atunci i-am zis ca nu este nici o problema daca ii da cineva mai mult decat noi, desi ma cam indoiesc”.

Dunarea este neinvinsa in meciurile amicale

Portarul Iulian Răduţă şi-a exprimat intenţia de a pleca de la Dunărea Călăraşi, iar Ionel Ganea caută acum soluţii de înlocuire. La partida de miercuri, cu CSM Olteniţa, câştigată de călărăşeni cu scorul de 5-1, în poarta grupării „galben-albastre” a apărut Călin Tiuţ, în vârstă de 23 de ani, ultima oară la FC Botoşani. Dacă transferul marocanului Saifeddine Alami va fi perfectat şi el, iar la echipă ar mai putea fi adus şi un atacant de gura porţii, atunci ar fi şanse ca trupa călărăşeană să înceapă campionatul cu gândul că poate scăpa de retrogradare.

Astazi incepe seria meciurilor amicale

Autorităţile locale călărăşene se întrec în a acorda sprijin sportului din oraşul de pe Borcea. Consiliul Local şi cel judeţean au majorat alocaţia ce revine cluburilor ce poartă numele de Dunărea, astfel încât conducătorii, antrenorii şi sportivii să beneficieze de unele dintre cele mai bune condiţii care au existat vreodată la Călăraşi.

Minaur Baia Mare a pierdut primul amical al verii

Campioana en titre la handbal masculin, HCM Minaur Baia Mare, a fost învinsă de Potaissa Turda cu 29-25 (13-13), joi, în primul meci amical al verii, disputat în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare. În prima repriză, cele două echipe s-au aflat la egalitate în permanență, singurul moment în care s-a rupt echilibrul fiind în minutul 20, când oaspeții s-au distanțat la două goluri, scor 8-10, dar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 13-13, potrivit site-ului echipei campioane.

Prima parte a reprizei secunde s-a desfășurat ca și primul mitan, dar după zece minute oaspeții s-au distanțat la două goluri, scor 16-18, pentru ca la mijlocul reprizei să aibă patru goluri în avantaj, scor 23-19. La final, Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 29-25. Minaur și Potaissa se vor întâlni și vineri, într-un alt meci amical, de la ora 16,00.

Săptămâna viitoare, HCM Minaur va pleca în Germania, unde va disputa înainte de Sparkassen Cup, două jocuri amicale, împotriva echipelor HC Lepzig și HF Springe. Primul meci oficial din acest sezon pentru Minaur va fi pe 19 august, când campioana României va întâlni finalista Cupei României din sezonul trecut, Energia Tg. Jiu, în Supercupa României. În prima etapă a Ligii Naționale, programată pentru 23 august, HCM Minaur va juca pe teren propriu împotriva medaliatei cu bronz în sezonul precedent, CS Dinamo București.

iulie 30, 2015 | 0 Comments

Chirnogi joaca sambata la Tunari

Sambata, cu incepere de ora 17:30, vor avea loc meciurile din cadrul optimilor de finala ale Cupei Romaniei – Memorialul Tache Ionescu. Victoria Chirnogi, detinatoarea trofeului, este calificata automata in faza urmatoare a competitie, care se va desfasura in luna decembrie.

In aceste conditii, chirnogenii au fost nevoiti sa-si gaseasca un adversar pentru o partida amicala, astfel ca vor juca sambata, cu incepere de la ora 11:00, in deplasare, cu CS Tunari. Ilfovenii il au ca antrenor pe fostul tehnician al Victoriei Chirnogi, Virgil Nitoi.

România, învinsă de Franța în sferturile „mondialului”

Selecționata României a fost învinsă de Franța cu 30-20 (17-8), miercuri, la Uberaba, în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 in Brazilia. Doar primele cinci minute au fost echilibrate (2-2, min. 6), după care Franța a preluat controlul jocului și s-a desprins mai întâi la patru goluri, 6-2 (11), iar apoi, în min. 21, la 11-7 în favoarea sa a reușit să marcheze de cinci ori la rând (16-7). În repriza secundă, diferența maximă a fost de 12 goluri pentru echipa din Hexagon, 29-17 (55).

Adrian Rotaru, cu 5 goluri, a fost cel mai bun marcator al tricolorilor. Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au mai înscris Nicușor Negru — 4 goluri, Robert Militaru — 3, Ramon Șomlea — 2, Ionuț Nistor Ioniță — 2, Danm Racoțea — 2, Andras Szasz — 1, Nicolae Cristian Ungureanu — 1.

Pentru francezi au marcat: Florian Delecroix — 10 goluri, Adama Sako — 3, Rudy Seri — 3, Nicolas Tournat — 2, Youenn Cardinal — 2, Gueido Traore — 2, Alexandre Tritta — 2, Florian Billant — 2, Mahamadou Keita — 2, Johanne Marescot — 1, Sebastien Joumel — 1.

România va juca pentru locurile 5-8, primul meci de clasament fiind împotriva Suediei, care a fost întrecută în sferturi de Egipt, cu 28-27. Partida cu scandinavii va avea loc vineri 31 iulie, la Uberlandia, de la ora locală 13,15 (19,15 la București). Suedia câștigase Grupa A cu maximum de puncte, 10, iar în optimi depășise Portugalia cu 33-30.

Dunarea s-a distrat la Oltenita

Cel mai important meci amical din aceasta vara in fotbalul calarasean a fost castigat de catre Dunarea Calarasi cu 5-1. Elevii lui Ionel Ganea au facut o prima repriza excelenta in fata celor de la CSM Oltenita, echipa care s-a trezit din letargie abia inainte de pauza, cand a beneficiat de un penalty pe care nu l-a concretizat pe tabela de marcaj.

Golurile calarasenilor au fost reusite de catre Zaharia, Alexandru, Petre, Muzac si Kanda. Pentru olteniteni, infrangerea severa de astazi reprezinta un dus rece. De acum inainte este clar pentru toata lumea ca echipa trebuie intarita serios pentru a putea supravietui in Liga a 3-a.

iulie 29, 2015 | 1 Comment

Modelu, invinsa la scor de neprezentare la Ovidiu

Dupa Victoria Chirnogi, astazi a venit randul lui Inainte Modelu sa fie eliminata din Cupa Romaniei – Timisoreana. Fosta campioana a Ligii Tractoristilor a pierdut cu 3-0 meciul din turul al doilea al competitiei, disputat pe terenul celor de la Viitorul II Constanta. Infrangerea trupei antrenate de catre Jose Valeriu Petrescu nu este deloc intamplatoare, dar nici nu reprezinta o tragedie.

Constantenii au avut in teren patru jucatori de la prima echipa, iar acest lucru a fost decisiv. In plus, pentru modeleni Cupa Romaniei – Timisoreana nu a reprezentat o miza. Pentru Inainte urmeaza inca patru saptamani de pregatire, astfel incat echipa sa fie bine pregatita la 28 august, atunci cand va disputa prima partida din Seria C2.