Klaus Iohannis îi cheamă pe români la vot. “PSD a schimbat de multe ori fețele, dar niciodată nu și-a schimbat năravul” Deputatul Sefer : ,, Avem o problemă la Crivăţ cu podul care nu există…” A fost lansat Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Archive for aprilie, 2016

Balon de oxigen pentru Spicul Roseti

Nici o surpriza in etapa a 25-a a Ligii Tractoristilor.

Doar printr-o minune se poate intampla ca Progresul Fundulea si Steaua Radovanu sa mai ajunga la barajul ce le poate scapa de retrogradare. Ambele formatii au pierdut jocurile disputate astazi, in vreme ce Spicul Roseti a castigat trei puncte pretioase incat poate spera ca nu va ajunge in Categoria Remorca.

Finalul de campionat se anunta deosebit de disputat in subsolul clasamentului. De la locul sapte in jos, toate formatiile lupta pentru salvarea de la retrogradare, insa Lehliu Gara si Manastirea au parte de un program atat de usor incat nu mai au nici o emotie in cele cinci etape ce au mai ramas de jucat.

Liga Tractoristilor, etapa a 25-a, rezultate: Borcea – Stefan cel Mare 8-3, Fundulea – Roseti 1-7, Ulmeni – Lehliu Gara 4-0, Chirnogi – Dragos Voda 6-0, Manastirea – Gradistea 5-1, Curcani – Ciocanesti 1-3, Independenta – Radovanu 4-1.

aprilie 30, 2016 | 0 Comments

Steaua ar putea ajunge la Calarasi luna viitoare

Dupa Dinamo si Rapid, Calarasiul ar putea avea ca oaspete in luna mai inca un club cu o bogata traditie in sportul romanesc.

CS Dinamo București, CSM București și AHC Potaissa Turda s-au calificat, vineri, în semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin, după ce au câștigat și meciurile cu numărul doi din primul tur al fazei play-off. Dinamo a obținut calificarea la loviturile de la 7 metri. După 31-23 în primul meci și 13-18 la pauza meciului de la Călărașii, Dinamo a egalat pe final, 31-31, iar la loviturile de departajare s-a impus cu 5-4, grație golurilor înscrise de Asoltanei, Zulfic, Șandru, Câmpan și Ragot.

Potaissa a obținut o victorie clară, 36-28, după 26-23 la Odorheiu Secuiesc, iar CSM București s-a impus cu 26-22 la Reșița, după ce câștigase și primul meci, cu 30-29 cu HC Adrian Petrea.

Singurul sfert de finală care nu s-a decis este cel dintre Steaua și Poli Timișoara. Steaua a învins în tur cu 29-26, iar Poli și-a luat revanșa pe Bega, cu 30-27. Golurile steliștilor au fost marcate de Gabriel Florea (6 goluri), Marius Szoke (5), Ionuț Georgescu (4), Said Ouksir (4), Laurențiu Dinescu (3), Andrei Grasu (2), Martin Johannson (1), Nikola Stețiura (1), Ghiță Irimescu (1).

Partida decisivă va avea loc în data de 4 mai, la Chiajna. Formatia care va pierde meciul de pe taram ilfovean va juca in faza a doua a play-off-ului in compania celor de la Dunarea Calarasi. Pana atunci, clubul condus de catre Ion Dumitru a inceput sa se miste serios pe piata transferurilor.

Rezultatele de vineri:
AHC Dunărea Călărași — Dinamo București 35-36 (18-13, 31-31), după aruncări de la 7 metri
CS HC Adrian Petrea Reșița — CSM București 22-26 (9-14)
AHC Potaissa Turda — HC Odorhei 36-28 (16-14)
SCM CH CSU Politehnica Timișoara — Steaua Alexandrion București 30-27 (14-16)

aprilie 30, 2016 | 1 Comment

Ce prima au ratat jucatorii Dunarii la meciul cu Rapid

Formatia antrenata de catre Adrian Mihalcea continua cursa pentru promovarea in Liga I – Orange.

In timpul sezonului regulat, clubul condus de catre Costica Stefan si-a rasplatit jucatorii cu cate 100 de lei pentru fiecare punct castigat pe teren propriu. Suma a fost dublata pentru jocurile din deplasare. De cand s-a trecut in play-off, politica s-a schimbat insa.

Conducerea Dunarii a decis ca in faza a doua a Seriei B1 este mai bine sa rasplateasca fiecare punct, indiferent daca acesta este obtinut acasa ori in deplasare, cu 100 de lei. In cazul in care echipa va promova, bonusul ce va intra in conturile jucatorilor va fi unul consistent, daca se respecta intelegerile din contract. Deocamdata, Calarasiul nu si-a platit primele de promovare din vara anului trecut, cand echipa a intrat in Liga a 2-a.

Pentru club, sistemul de premiere este cat se poate de sanatos. Daca s-ar fi marit primele in play-off, s-ar fi intamplat ca jucatorii sa castige mai multi bani, sa fie mai motivati, dar asta nu ar fi garantat promovarea ci o cheltuiala in plus pentru gruparea „galben-albastra”.

E drept insa ca o prima de 300 de lei la un meci cu Rapid, in Giulesti, este ridicola. Modelu sau Oltenita, doua echipe fara pretentii in Liga a 3-a, joaca pe aceeasi bani, numai ca acolo sumele sunt cele brute, nu nete, ca in cazul Dunarii. Insa conducerea clubului ar fi trebuit sa faca un efort si la „dubla” impotriva giulestenilor sa dubleze primele. Asa ar fi aratat ca pune pret pe munca jucatorilor si pe miza existenta in cele doua intalniri.

In acest moment, jucatorii mai au de primit cate 500 de lei. Asta inseamna banii pentru victoria cu SC Bacau si remizele din meciurile cu Braila si Clinceni. Antrenorul Adrian Mihalcea le-a dat liber elevilor sai pana luni, 2 mai, la ora 18:00, atunci cand a programat primul antrenament al saptamanii viitoare.

aprilie 30, 2016 | 5 Comments

S-a intors roata

Dunarea Calarasi – Dinamo Bucuresti, scor 35-36. „Cainii” s-au impus in urma aruncarilor de la sapte metri.

Nu stiu cum se face, dar cam ce scriu pe sportcalarasean.ro se potriveste bine de tot. Numai ca internetul este patria nebunilor si mai exista printre calaraseni si unii carora nu le functioneaza singurul neuron cu care au fost inzestrati. Cand am scris ca Sala Polivalenta nu va fi plina la meciul de handbal dintre Dunarea si Dinamo pentru ca in paralel se va juca meciul de fotbal dintre Rapid si Dunarea, unii de nu stiu sa treaca strada singuri au luat foc pe motiv ca eu boicotez sportul calarasean si incit lumea la ura, ca imi doresc sa fie tribunele goale!

Superb! Numai ca azi Sala Polivalenta n-a mai fost plina. S-au ocupat cam trei sferturi din scaune si n-a mai existat acea atmosfera frumoasa, n-a mai fost presiunea publicului. A contat nu doar ca oamenii simpli au stat acasa, pentru a vedea meciul de fotbal, si si faptul ca o parte importanta a gruparii Red Dogs a mers la Bucuresti, pentru meciul din Giulesti.

Strict handbalistic, meciul de la Calarasi a fost o bijuterie, iar Dunarea a iesit cu fruntea sus din play-off-ul Ligii Nationale. Elevii lui Aihan Omer au trecut peste inceputul de joc mai anevoios si au reusit ca la pauza sa conduca cu 18-13. Fabulos, mai ales ca unul dintre conducatorii clubului, care si-a anuntat absenta de la meci, prognoza faptul ca gruparea de pe Borcea nu va mai castiga nici un meci pana la finalul sezonului.

La o asa diferenta de scor se cade sa-i dai omului un sms, sa-i dai un ghiont, sa-l faci sa creada ca n-o sa-i iasa pronosticul, sa-i para foarte rau ca a subestimat echipa. Numai ca tipul se cam pricepe, stie ce poate Dunarea si are gura aurita. Desi la inceputul celei de-a doua reprize aveau un avans de cinci goluri, calarasenii au incheiat la egalitate dupa 60 de minute, iar incele din urma au pierdut meciul la loviturile de departajare. E urat sa spunem acum ca echipa a avut ghinion. Acum un an, tot in urma loviturilor de departaje, tot cu Dinamo si tot la Calarasi, Dunarea a fost echipa invingatoare.

Ca urmare, hai sa-i respectam pe „caini”! N-au terminat deloc intamplator sezonul regulat pe primul loc. Oaspetii sunt favoriti la castigarea campionatului. Dunarea mai are de jucat inca patru meciuri din acest sezon. In paralel, clubul poarta discutii cu jucatori si antrenori pentru ca echipa sa nu se mai taraie in editia viitoare a Ligii Nationale.

aprilie 29, 2016 | 8 Comments

Oltenita, umilita de Petrolistul Boldesti

CS Tunari – Inainte Modelu, scor 2-0. Petrolistul Boldesti – CSM Oltenita 4-1.

Vinerea Mare inseamna Vinerea Neagra si pentru echipele de fotbal din judetul Calarasi. Dunarea a pierdut cu 1-0 pe terenul Rapidului. Inainte Modelu si CSM Oltenita au fost si ele neputincioase in jocurile pe care le-au disputat in deplasare.

Modelenii au pierdut cu 2-0 la Tunari dupa acelasi scenariu din meciul cu Juventus. La pauza, scorul a fost alb, insa gazdele si-au adjudecat cele trei puncte in mitanul secund, gratie reusitelor a doi jucatori ce in trecut au imbracat tricoul Dunarii Calarasi. Andrei Luca a deschis scorul in minutul 58, iar Nelu Buca a facut 2-0 n minutul 69.

Deranj mare la CSM Oltenita. Campioana judeteana a suferit cea mai categorica infrangere din acest an. Elevii lui Daniel Iftodi au pierdut cu 4-1 in fata celor de la Petrolistul Boldesti. Daca vrem „sa ne simtem bine”, spunem ca, spre deosebire de la Dunarea si Modelu, oltenitenii macar au reusit un gol. Mai mult decat atat, Navala a ajuns la cel de-al doilea meci consecutiv in care primeste patru goluri. Asta se numeste constanta. Cand vrem sa aflam cand a castigat Oltenita ultimul joc trebuie sa intram adanc in arhiva. S-a intamplat prin martie, la meciul din deplasare, cu Dinamo II Bucuresti.

SERIA II, etapa 22

29 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Dinamo II Bucureşti    2-3
Vasilache (19), Boiangiu (41) / G. Răducan (16, 45), Cr. Vasile (80)
Petrolistul Boldeşti – CSM Olteniţa    4-1
I. Zamfir (10)), M. Micu (14, 45), M. Ene (56) / Ilie Dumitrescu (79)
Unirea Slobozia – Voinţa Snagov    4-1
Teodorescu (24), Bucurică (33), C. Toma (64), Alexe (90) / B. Vancea (71)
Delta Dobrogea Tulcea stă.

aprilie 29, 2016 | 1 Comment

Jaf cu martori

Rapid Bucuresti – Dunarea Calarasi, scor 1-0. Arbitrul George Gaman a refuzat calarasenilor doua penalty-uri.

Transmisiunea tv a meciului din Giulesti a inceput prost. De pe tunelul de acces pe teren, in urma jucatorilor Dunarii, si-a facut aparitia Ion Fenghea. Bine, mai intai i-a aparut burta si d-abia prin minutul 5 al jocului a ajuns si el. Pentru orice calarasean, a fost semn rau!

Cei care vor sa stie ce functie are „Ucigasul de Sarmale” la Dunarea doar pentru simplul fapt ca li se pare caraghioasa prezenta acestuia in preajma echipei, am o veste care sa le intareasca convingerile. Fost arbitru intercomunal si mare conducator la „Submarinul” Dichiseni, Fenghea a vrut sa devina politist. Un fel de Roby, nu?!? Doar ca meseria asta e pentru oameni carora le functioneaza mansarda in parametri corespunzatori. La testul psihologic, oficialul calarasean – putem sa-i spunem asa daca are echipament de la club, nu? – a fost declarat inapt. Daca se facea asta politist, ne aresta pe toti!

M-am uitat pe rezultatele examenului si am descoperit acolo cativa prieteni de la care nu am mari pretentii. Dar au trecut testul psihologic. Fenghea, ca arbitru, trebuia sa la ia cele mai bune decizii – cum ar zice Zenga – intr-o nanosecunda. Il amintesc pe italian pentru ca si „Ucigasul de Sarmale” sta intre buturi la meciurile in care cei mai multi se fac remarcati in „repriza a treia”.

Ceva si despre meci, nu? S-a vazut si la televizor! In prima repriza, fotbal ca in Liga a 3-a, la un meci pe genul Gloria Popesti Leordeni – CSM Oltenita. Dunarea a stat la cutie, n-a construit nimic, iar golul gazdelor a venit dupa o minge pierduta de Valentin Andrei si transformata in gol de Rapid datorita valorilor individuale. La fotbal, orice antrenor stie ca atunci cand echipa sa joaca in treimea adversa, diferenta o face doar calitatea celor din teren.

A fost 1-0 la pauza, cu amendamentul ca Dunarea a ratat o mare ocazie in ultimul minut de joc prin Valentin Andrei. Acesta a primit o minge lobata de la Sergiu Popescu, cel mai bun om al calarasenilor la partida din Giulesti, insa sutul sau a fost respins de portarul Rapidului.

La reluare, oaspetii au jucat cu totul alt fotbal. Ba chiar au fost echipa mai buna. Fotbalul jucat de Dunarea in mitanul secund a fost mai bun decat cel al Rapidului din prima repriza. Asta a fost posibil datorita faptului ca Adrian Mihalcea a decis ca din minutul 46 sa schimbe sistemul de joc. Din 4-1-4-1 a trecut la 3-4-4, exact ca in finalul meciului cu Braila. Inlocuirea lui Valentin Andrei cu Mihai Popescu a facut ca oaspetii sa zburde pe teren.

Vadrariu a lovit bara transversala in minutul 50, apoi Stoica suteaza tare la coltul scurt in minutul 54, dar Draghia acorda corner. Si cand Dunarea era pe val si golul plutea, ce credeti ca se intampla? Iar il arata astia de la Digi Sport pe Fenghea. Era cocotat undeva pe o scara. L-au prezentat in clar, din profil acum, ceea ce e mult mai grav.

Treaba asta s-a intamplat cam prin minutul 60 si a insemnat inceputul sfarsitului. Cred ca cei care au transmis meciul il stiu pe „Ucigasul de Sarmale” si au un fel de ritual cu ajutorul caruia influenteaza soarta jocului. Au urmat la scurt timp doua faze la care arbitrului George Gaman a refuzat Dunarii doua lovituri de pedeapsa. Rea intentie, in mod clar. Stiam ca Rapidul trebuie sa promoveze, dar daca elevii lui Dan Alexe au voie sa joace si cu mana, macar sa stim si noi, ca poate vorbim cu cei de la handbal si transfera ceva pentru Aihan Omer.

„Centralul” oltean a impins-o cu doua maini pe Dunarea de pe primul. Toate deciziile la limita le-a luat in favoarea gazdelor, a stiut chiar sa traga si de timp si i-a dat lui Valentin Alexandru cartonas galben pentru simulare la o faza in care atacantul calarasean a fost lovit cu cotul in piept. Asta dupa ce in prima repriza a acordat Rapidului a lovitura libera periculoasa din partea dreapta a terenului in urma unei faze la care acelasi Alexandru a avut o interventie cat se poate de corecta. „Asistentul” a vazut ca atacantul Dunarii nu a faultat, insa Gaman n-a tinut cont si le-a dat giulestenilor sansa unei faze fixe periculoase.

Meciul dintre Rapid si Dunarea s-a incheiat 1-0. A fost un derby. Dupa aspectul jocului, corect ar fi fost un rezultat de egalitate. Insa in astfel de meciuri este suficienta o singura eroare pentru a se decide soarta celor trei puncte. Cert este ca nici una dintre cele doua combatante n-a aratat ca o echipa de prima liga.

Ce s-a vazut urat in dreptul calarasenilor a fost conflictul dintre Constantin Bumbac si Cezar Lungu. Fundasul a avut o iesire nervoasa in momentul in care giulestenii au deschis scorul, nemultumit fiind ca giulestenii au reusit sa inscrie dintr-o minge pe care portarul a respins-o fix in capul lui Rafa Jorda. In repriza a doua, aceeasi jucatori ai Dunarii au explodat. Bumbac a respins in corner printr-o interventie stangace, lucru pe care Lungu l-a taxat imediat. Cei doi si-au adresat cuvinte dure, dar Mihai Popescu si arbitrul de centru i-au facut pe cei doi sa se calmeze macar pana la finalul meciului.

Infrangerea din Giulesti nu reprezinta un capat de tara. Dunarea poate castiga partida retur de la Calarasi daca va practica acelasi fotbal din repriza a doua a jocului de astazi. Vestea buna este ca Braila a pierdut la Clinceni, iar acum elevii lui Adrian Mihalcea au un avans de 3 puncte fata de ocupanta locului 3, fapt ce o transforma in favorita la ocuparea locului secund la finalul play-off-ului din Seria B1.

Dunarea: Lungu 5 – Tenea 6, Panait 5, Bumbac 7, Vadrariu 7 – Matei 6 (’83 Preoteasa) – Kanda 4, S. Popescu 8, Andrei 4 (’46 M. Popescu 7), Stoica 6 – Alexandru 4. Antrenor: Adrian Mihalcea.

aprilie 29, 2016 | 7 Comments

Performanta, nu gluma! 19 goluri in doar doua meciuri. Sigur, luate, nu date!

Echipa de futsal a Dunarii Calarasi nu a avut nici o sansa in fata celor de la City US Tg. Mures.

Elevii lui Marian Sotarca au intrat in vacanta dupa doua infrangeri zdrobitoare. La fotbal li s-ar spune scoruri de maidan. Dupa ce au pierdut doar cu 9-2 meciul tur din cadrul sferturilor de finala ale Ligii I de futsal, calarasenii au suferit un nou esec de proportii. Joi, la City US Tg. Mures, Dunarea a pierdut cu 10-3 in fata echipei campioane a Romaniei.

Rezultatele din acest sezon sunt cu mult inferioare celor din editia precedenta a Ligii I de futsal. Sezonul trecut, Dunarea a fost la un pas sa joace finala. Acum, calarasenii au avut ghinionul sa dea peste echipa campioana chiar din faza sferturilor de finala.

aprilie 29, 2016 | 0 Comments

Fundulea – Roseti se joaca la Lehliu Gara

Derby-ul rundei a 25-a din Liga Tractoristilor se disputa pe teren neutru.

In urma incidentelor de la finalul meciului cu Victoria Chirnogi, castigat de formatia antrenata de catre Adrian Cristea la „masa verde”, terenul celor de la Progresul Fundulea a fost suspendat pentru patru etape. Astfel, intalnirea acestora de maine, cu Spicul Roseti, se va disputa la Lehliu Gara.

Delegarile arbitrilor in Liga Tractoristilor

Valentin Porumbel, din Oltenita, a fost delegat din nou la un meci din Liga a 4-a.

Colegiul Judetean de Arbitri Calarasi a facut publice brigazile de arbitri care vor oficia sambata, cu incepere de la ora 17:00, la meciurile din Liga Tractoristilor. Multe formatii si-au exprimat dorinta ca jocurile etapei de maine sa se dispute de la ora 11:00, pentru ca jucatorii sa se poate intoarce cat mai devreme acasa, insa AJF Calarasi nu a fost de acord cu asa ceva.

Click aici pentru continuarea articolului!

„Imi dau si camasa de pe mine pentru Dunarea Calarasi”

Vineri, de la ora 17:30, va avea loc meciul dintre Rapid Bucuresti si Dunarea Calarasi.

Fotbalul calarasean traieste momente unice. Dunarea se lupta pentru promovarea in Liga I – Orange cu Rapid Bucuresti si Dacia Unirea Braila, doua cluburi cu un palmares mult mai bogat decat cel al gruparii conduse de catre Costica Stefan.

Rapidul nu este o echipa oarecare si are fani in toate partile tarii. Inclusiv exista suporteri ai giulestenilor, unii dintre ei fiind nume cunoscute din fotbalul calarasean. www.sportcalarasean.ro a stat de vorba cu cativa dintre ei pentru a afla ce ganduri ii incearca inaintea meciului de maine seara.

Victor Baicu, fost presedinte Dunarea Calarasi:Vineri eu o sa tin cu Dunarea. Asa e normal. Cu Rapidul tin numai daca promoveaza in Liga I. Acum ei sunt in serie cu noi si este normal ca eu sa tin cu Dunarea. Imi dau si camasa de pe mine pentru Dunarea Calarasi”.

Costin Malama, jucator Progresul Fundulea: „N-o sa merg la meci pentru ca lucrez. Imi doresc sa promoveze Rapidul, dar ar fi frumos ca Dunarea sa ajunga si ea in Liga I in urma barajului. Pentru toti oamenii din judet cred ca este o mandrie parcursul Dunarii din acest sezon. In meciul de maine se poate intampla orice”.

Gabriel Oancea, portar Victor Dragos Voda: „Am vorbit cu Dinu Vama dupa ce ne-a batut Bacaul in Giulesti si ne-a zis sa stam linistiti. Toate cartile sunt facute pentru ca Rapidul sa promoveze. O sa ma duc la meci si o sa sustin pe Rapid, insa va fi un meci greu. Dunarea are o echipa foarte buna”.

Mircea Brandusa, observator AJF Calarasi: „Rapid are prima sansa pentru ca joaca acasa, insa Dunarea a facut meciuri foarte bune in acest an si poate sa castige la fel cum a facut-o si la Constanta. Va fi un meci frumos. M-ar bucura enorm o promovare a Dunarii in Liga I. Cred ca toti calarasenii isi doresc asta”.

Nicolae Eftene, fost vicepresedinte AJF Calarasi:Dunarea este o echipa foarte bine organizata. Vor sa promoveze in Liga I. Trebuie sa le tinem pumnii stransi. Nu este un obiectiv imposibil daca ne gandim la cat de prost a jucat Rapidul la Braila”.

Bogdan Costea, jucator Victoria Lehliu Gara:Eu tin cu Rapidul. Nu se stie insa cine va castiga. O sa fiu pe stadion. Dunarea are o echipa foarte buna, am jucat impotriva lor. Nu este un meci pe care sa poti miza la pariuri. Nu cred ca Rapidul poate rata promovarea”.

Ionut Ion, jucator Unirea Manastirea: „Eu am fost junior la Rapid. Tin cu Rapid. Nu ma feresc sa spun asta. S-ar putea chiar sa ma duc la meci. E bine ca Dunarea este pe primul loc. Este ceva fantastic pentru tot fotbalul calarasean. Ar putea face un rezultat istoric in Giulesti”.