Klaus Iohannis îi cheamă pe români la vot. “PSD a schimbat de multe ori fețele, dar niciodată nu și-a schimbat năravul” Deputatul Sefer : ,, Avem o problemă la Crivăţ cu podul care nu există…” A fost lansat Registrul electronic de evidență a contractelor de internship Dunarea pregateste bomba pe piata transferurilor. Aduce un fost capitan al Stelei Au aparut deja cotele la pariuri pentru meciul Dunarii cu Politehnica Iasi Platit cu 50.000€, un jucator al Dunarii a adormit in cada. Probabil, de la efort Miza meciului cu Iaşi? 1.500 euro! Dunărea Călăraşi a anunţat transferul unui jucator care a trecut pe la academia lui Hagi Alexa şi-a turnat cenuşă în cap după şemieşecul cu Astra Prea fricoşi… Prea de la ţară Cum sa te imbogatesti de pe urma meciului Astra – Dunarea Astra l-a achiziţionat pe portarul portughez Miguel Santos

Archive for aprilie, 2017

Potaissa Turda s-a calificat în finala Cupei Challenge

AHC Potaissa Turda s-a calificat, duminică seara, în finala Cupei Challenge la handbal masculin, după ce a învins formația islandeză Valur Reykjavik cu scorul de 32-23 (16-9), pe teren propriu, în manșa secundă a semifinalelor.

Potaissa a reușit să răstoarne astfel diferența mare din tur, când Valur s-a impus cu 30-22.

După primul sfert de oră, Potaissa conducea cu 8-4, iar în min. 27 anulase diferența din tur, conducând cu 15-7. Turdenii au intrat la pauză cu un avans de șapte goluri, 16-9, dar repriza secundă a fost mai strânsă. Valur s-a apropiat la cinci goluri, 18-13 (38), dar pe final Potaissa a fost de neoprit, ecartul de pe tabelă ajungând la nouă goluri în min. 58, 31-22, după care fiecare echipă a mai marcat o dată, scorul final fiind de 32-23.

Antrenorul Horațiu Gal a folosit echipa: Adrian Țenghea, Ludovic Varo — Georgică Cîntec 6 goluri, Raul Ironim Marian 1, Roland Thalmaier 2, Roman Zacaciurin 6, Dragoș Iancu 2, Răzvan Pavel 6, Cristian Adomnicăi 2, Radu Alexandru Lazăr 2, Ștefan Mihail Huta 4, Radu Ionuț Ștef, Silvian Vasile Amihăesi, Teodor Pintoiu, Lucian Marian Ignat, Dragoș-Bogdan Fleșer.

Pentru Valur au marcat Orri Freyr Gislason 1 gol, Olafur Aegir Olafsson 4, Vignir Stefansson 7, Alexander Oern Jiuliusson 1, Sveinn Aron Sveinsson 3, Ymir Oern Gislason 1, Anton Runarsson 6.
Meciul a fost arbitrat de cehii Lukas Frieser și Radoslav Kavulic, iar delegat EHF a fost cipriotul Kyriakos Kaplanis.

În finală, Potaissa va înfrunta echipa portugheză Sporting Lisabona, care a trecut în penultimul act de olandezii de la JMS Hurry-Up, după o dublă victorie, 32-27 în deplasare și 37-14 pe teren propriu.

Potaissa va juca în deplasare prima manșă a finalei, iar returul la Turda.

aprilie 30, 2017 | 0 Comments

Australianul Richie Porte a câștigat Turul Romandiei

Ciclistul australian Richie Porte (BMC) a câștigat duminică Turul Romandiei, după ce ultima etapă, un contratimp desfășurat în orașul Lausanne, a fost dominat de slovenul Primoz Roglic (Lotto-NL), transmite AFP.

Roglic a fost înregistrat duminică în 24min58/100, fiind mai rapid cu 8/100 decât Porte și cu 34/100 decât americanul Tejay van Garderen (BMC).

Cronometrat la finalul cursei în 17h16min00/100, Porte este al doilea australian care se impune în această competiție, după Cadel Evans. El a fost urmat în clasamentul general, la 21/100, de britanicul Simon Yates (Orica), care la startul ultimei etape era purtătorul tricoului galben. Pe locul 3 a încheiat Roglic, la 26/100 de învingător.

Un alt britanic, Chris Froome, a terminat doar pe locul 18.

Oltenița și Cernavodă au făcut spectacol într-un meci cu mult peste ce vedem la TV

CSM Oltenita – Axiopolis Cernavoda, scor 3-2 (2-1). Pentru gazde au marcat Ionica (’15, ’90+3) si Udrea (’37).

Anul asta am fost la trei meciuri din Liga a 2-a, toate jucate de catre Dunarea, dar la nici unul dintre ele n-am vazut un fotbal atat de spectaculos precum cel de care am avut parte sambata, la partida dintre Oltenita si Cernavoda. Din capul locului vreau sa spun ca oaspetii au o echipa mult mai buna. Insa au pierdut pentru ca le lipseste un portar valoros si un jucator cu experienta pe linia de fund. In rest, numai „ponei” pe viteza, care ating mingea cu placere si ajung cu lejeritate in pozitii periculoase pentru poarta adversa.

Oltenitenii au inceput bine meciul, au stat in jumatatea adversa si au reusit sa deschisa scorul prin Cosmin Ionica. Acesta a punctat dupa o centrare de maestru a lui Silviu Rotaru. Axiopolis nu s-a predat si a reusit egalarea la capatul unei actiuni in viteza. Numai ca elevii lui Valentin Negru au intrat pe terenul cu gandul la victorie. Astfel, Razvan Udrea a facut 2-1 in minutul 37. Mijlocasul gazdelor a sutat de la 30 de metri direct cu bara portii adverse. Pana la pauza, Oltenita a mai avut inca doua ocazii uriase, dar constantenii au scapat fara sa primeasca gol.

Dupa pauza, constantenii au dominat copios vreme de 30 de minute, insa n-au reusit sa gaseasca drumul catre gol. Oltenita a preferat sa stea la cutie si sa profite de spatiile libere din defensiva adversa. Spre final, gazdele au scapat de sase ori in situatii ideale de a marca, dar nu au reusit nici macar sa prinda cadrul portii. Au facut-o, in schimb, cei de la Cernavoda, care au egalat in minutul 90.

Victoria a revenit insa „napoletanilor”. Cosmin Ionica a punctat decisiv la ultima faza a meciului, dupa o pasa excelenta a lui Marian Stoica. Oltenitenii au obtinut trei puncte meritate, daca ne raportam la numarul de ocazii avute, insa modul in care se rateaza ii baga in sperieti pe cei de pe margine.

CSM Oltenita: Budeanu 8 – D. Barbu 5 (’30 Constantin 6, ’75 Roman 4), Lupascu 7, R. Barbu (’68 Ilie 7), Dica 7 – Udrea 8, Aldea 9, Rotaru 7, Stoica 7, Vasilescu 4 (’70 Neculai 6) – Ionica 9. Antrenor: Valentin Negru.

SERIA II, etapa 22

vineri, 28 aprilie, ora 15:00
AFC Astra II – Dinamo Bucureşti II     0-2
Alin Dudea (16), Alexandru Dulca (51)
vineri, 28 aprilie, ora 17:00
Petrolistul Boldeşti – Metaloglobus Bucureşti    2-1
Ionuţ Zamfir (18), Cristian Mihăiţă (25) / Valentin Ghenovici (55 – pen.)
Viitorul Constanţa II – Delta Dobrogea Tulcea    3-0
Cristian Ene (21, 41, 59)
Arsenal Malu – Înainte Modelu     0-3
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă şi va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.
sâmbătă, 29 aprilie, ora 17:00
CS Tunari – Viitorul Domneşti    2-3
Ionuţ Drăgan (60), Andrei Luca (72) / Vlad Bărbulescu (12, 54), Alexandru Văduva (75)
Unirea Slobozia – SC Popeşti Leordeni    0-2
Nicuşor Romanescu (3 – pen.), Mădălin Mustaţă (19)
CSM Olteniţa – Axiopolis Sport Cernavodă     3-2
Cosmin Ionică (15, 90+3), Răzvan Udrea (37) / ()

aprilie 30, 2017 | 1 Comment

Care este prima echipă din Liga Tractoriștilor cu autocar personalizat

Spectacol pe Maracana! Asistenta a ramas cu gura cascata la unul dintre meciurile importante ale etapei  25-a.

Nelu Tatu demonstreaza, daca mai era nevoie, ca este cel mai tare presedinte din istoria fotbalului calarasean. Spicul Valcelele a facut senzatie la jocul de la Borcea. Elevii lui Marius Paun au pierdut cu 4-2, dupa ce au condus cu 2-1, insa zice-se ca gazdele au beneficiat de un penalty foarte usor acordat intr-un moment cheie al jocului.

In aceasta deplasare, Valcelele a folosit un autocar personalizat cu insemnele clubului, siglele sponsorilor, precum si cele ale autoritatilor locale. Acesta este primul mijloc de transport personalizat folosit de catre o echipa ce activeaza in Liga Tractoristilor.

Categoria Remorca, etapa a 25-a, rezultate: Borcea – Valcelele 4-2, Dragalina – Sarulesti 3-1, Lehliu Gara – Curcani 4-1, Fundulea – Stefan cel Mare 3-1, Chirnogi – Manastirea 6-1, Ciocanesti – Radovanu 7-2, Ulmeni – Independenta 2-11, Gradistea – Roseti 2-1.

aprilie 29, 2017 | 1 Comment

Simon Yates a preluat tricoul galben în Turul Romandiei

Ciclistul britanic Simon Yates (Orica) a câștigat sâmbătă etapa a 4-a a Turului Romandiei, între Domdidier și Leysin (163,5 km), și a preluat totodată tricoul galben, în ajunul contratimpului final din orașul Lausanne, transmite AFP.

Cu timpul de 4 h 10 min 03 sec, Yates, 24 de ani, l-a devansat la sprint pe australianul Richie Porte (BMC). Italianul Fabio Felline (Trek) a terminat la mai puțin de un minut de Yates, dar a trebuit să-i cedeze tricoul galben pe care-l purta după ce s-a impus în prologul de marți.

Surprinzător, britanicul Chris Froome, venit să pregătească Turul Franței, a încheiat la 1 min 15 sec de învingător. Succesiunea columbianului Nairo Quintana, absent la această ediție, va fi decisă duminică de un ultim contratimp, de 17 km, pe străzile în pantă ale orașului Lausanne.

aprilie 29, 2017 | 0 Comments

S-au ținut de cuvânt. Gâldău s-a retras!

„Satelitul” Tricolorului Jegalia a ales astfel sa protesteze fata de tratamentul la care a fost supusa de AJF Calarasi.

Oamenii seriosi incep sa fie tot mai putini in fotbal. Jean Padureanu a murit, Gheorghe Stefan este la puscarie, iar AS Galdau s-a retras din Categoria Remorca. Decizia a fost luata dupa ce jocul cu Zarea Cuza Voda, ingheiat pe teren cu scorul de 3-3, a fost pierdut la „masa verde”.

Evident, gurile rele sustin ca retragerea celor de la Galdau este de-a dreptul dubioasa din moment ce a survenit fix inainte meciului cu Tricolorul Jegalia. Satul Galdau este parte a comunei Jegalia. La meciul cu Zarea Cuza Voda, jucatorii de la Galdau s-au laudat in teren ca li s-a promis o prima de cate 200 de lei daca incurca liderul clasamentului.

Radem, glumim, dar situatia nu e tocmai grozava. In ultimii ani, numarul echipelor care activeaza in fotbalul calarasean este tot mai mic. In Seria B din Categoria Remorca au ramas acum doar noua echipe, astfel ca in fiecare etapa se vor disputa doar patru jocuri.

Primarul de la Fundulea a fost suspendat

Dunarea Ciocanesti nu a mai sustinut contestatia depusa la finalul meciului cu Agricola Borcea.

Dorel Dorobantu, primarul orasului Fundulea, s-a enervat cand a fost marti la sediul AJF Calarasi, a reactionat intr-un mod care nu a fost pe placul celor din Comisia de Disciplina si Etica, motiv pentru care a fost suspendat si amendat destul de drastic.

Click aici pentru continuarea articolului!

aprilie 27, 2017 | 1 Comment

Vâlcelele a câștigat la Ștefan cel Mare. Zăpadă a apărat într-un picior. Tatu a dublat primele

Se trag deja sforile pentru ca Stefan cel Mare sa se intoarca rapid in Liga Tractoristilor.

Spicul Valcelele a castigat cu 3-0 meciul jucat pe terenul celor de la Conpet Stefan cel Mare. Partida s-a jucat duminica dupa-amiaza pentru ca gazdele sa se acomodeze mai usor la ora la care vor fi obligate sa evolueze din toamna, atunci cand ar trebui sa activeze in Categoria Remorca.

Pentru formatia antrenata de catre Marius Paun au marcat Marcel Minea, Eugen Petre si Adrian Prunaru. Eroul oaspetilor a fost insa portarul Mihai Nutu – Zapada, care a intrat intre buturi, desi era accidentat. Impresionat de gestul goal-keeper-ului, primarul Nelu Tatu a anuntat ca in ultimele sase etape ale campionatului va dubla primele de joc.

Modelu, prima înfrângere „acasă” în mandatul lui Nițoi

Modelenii raman in subsolul clasamentului si tremura serios inaintea finalului de sezon.

Inainte Modelu a pierdut cu 3-2 meciul de pe teren propriu, cu echipa secunda a celor de la Viitorul Constanta si nu are parte de prea multa liniste in ultimele runde ale campionatului. Elevii lui Virgil Nitoi au un avans de 5 puncte fata de Petrolistul Boldesti, iar in joc mai sunt 12 puncte.

In meciul cu juniorii lui Hagi, modelenii s-au jucat din nou cu ocaziile. La 2-1 pentru Inainte, Ricardo Mihalache a ratat doua ocazii monumentale, care ar fi putut inchide meciul daca ar fi fost tratate cu mai multa luciditate. Oaspetii au practicat un joc speculativ si au plecat acasa cu toate cele trei puncte.

Modelu nu are probleme doar cu situatia din clasament, una care nu este chiar disperata, ci si cu lotul de jucatori. La meciul cu gruparea de pe Litoral, Virgil Nitoi a avut pe banca doar trei jucatori de rezerve. Din vara, Inainte are nevoie de jucatori cu personalitate pentru ca valoarea actualului tehnician sa se poata exprima asa cum ne-a obisnuit pana acum.

SERIA II, etapa 21

21 aprilie, ora 17:00
Dinamo Bucureşti II – CS Tunari    2-1
Lucian Neaţă (11), Ionuţ Şerban (41 – pen.) / Ionuţ Drăgan (47)
Metaloglobus Bucureşti – CSM Olteniţa    1-0
Mihai Bilciurescu (90+2)
22 aprilie, ora 17:00
Viitorul Domneşti – Petrolistul Boldeşti    4-1
Cosmin Novac (55), Alexandru Văduva (58), Paul Paţurcă (65), Leonard Dobre (80) / Mihai Tudor (16)
Delta Dobrogea Tulcea – AFC Astra II    2-1
Cosmin Stoian (10), Silviu Moise (48) / Mădălin Răileanu (59 – pen.)
Înainte Modelu – Viitorul Constanţa II    2-3
Nelu Bucă (16), Alexandru Alexa (33) / Cristian Ene (15, 78), Andrei Ciobanu (38)
Axiopolis Sport Cernavodă – Unirea Slobozia    2-0
Ionuţ Gheorghe (58 – pen.), Nicolae Moise (76)
SC Popeşti Leordeni – Arsenal Malu     3-0

aprilie 23, 2017 | 0 Comments

Meci mare făcut de Licu pentru Dunărea! Mai rămâne la Călărași din vară?

Echipa Dunărea Călăraşi a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 4-1 (2-1), formaţia Academica Clinceni, în ultimul meci al etapei a XXX-a a Ligii a II-a.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Puşcaş ’17, Şandru ’32, ’84 din penalti şi Licu ’89, în timp ce pentru gazde a înscris Ion, în minutul 9. În clasament conduce Juventus Bucureşti, cu 66 de puncte, fiind urmată de Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 54 de puncte, şi UTA Bătrâna Doamnă, cu 53 de puncte.

Dunarea a avut un joc convingator la Clinceni, victoria neputand fi pusa la indoiala. Elevii lui Adrian Mihalcea au profit de lentoarea jucatorilor din linia mediana a gazdelor. Alexandru Lazar, ex-Viitorul Constanta, si Cristi Pulhac, ex-Dinamo, n-au avut nici o sansa in fata tripletei ucigase formate din Preoteasa, Cristea si Puscas.

Ilfovenii au deschis scorul dupa o greseala a lui Preoteasa, dar calarasenii au avut puterea sa revina. Tenea a centrat in stil de mare fotbalist pentru lovitura de cap a lui Puscas, care a facut 1-1 in minutul 17. Dunarea a intrat la cabine in avantaj dupa ce Sandru a executat ciobaneste o lovitura libera de la 25 de metri, mingea ajungand in plasa portii adverse.

Repriza a doua s-a jucat mai mult la tatonare. Intrarea capriciosului Avram a animat un pic jocul, numai ca atacantul s-a accidentat in minutul 81 si va absenta de pe gazon cel putin o luna de zile. Calarasenii s-au descurcat bine totusi si fara un varf autentic pe teren.

Asta pentru ca Rafael Licu a explodat pe finalul jocului. Mai intai a obtinut penalty-ul din care Sandru a facut 3-1 in mintul 84. Acelasi Licu, deosebit de activ si cu o viteza comparabila cu cea a lui Bodo Kanda, a inscris pentru 4-1 in minutul 89 si a inchis tabela pentru o victorie cat se poate de clara.

Dunărea: Lungu 7 – Ţenea 7, Matei 6, Şandru 7, Ibrian 8 – Preoteasa 6 , Puşcaş 6 – Danciu 7 (’62 Licu 9), Cristea 6, Kanda 6 – Ţîră 6 (’46 Avram 6, ’81 Cincă). Antrenor: Adrian Mihalcea.